poniedziałek, 8 września 2014

Podsumowanie Zajęć Letnich w Olszowej

Letnie zajęcia dla najmłodszych powoli wrastają w długoletnią tradycję Olszowej. Jak co roku Koło Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Olszowej, które we współpracy z filią Gminnej Biblioteki Publicznej w Olszowej postanowiło uprzyjemnić dzieciom i młodzieży ostatnie dwa tygodnie wakacji. Tegoroczne zajęcia różniły się od poprzednich tematem przewodnim, jakim była – ekologia i bezpieczeństwo podczas spędzania czasu wolnego. Zorganizowanie zajęć dla uczestników o dużym przekroju wiekowym to nie lada wyzwanie dla organizatorów, dlatego aby żaden z młodzieńców się nie nudził zajęcia podzielono na dwie części.
Pierwszą z nich był „rajd rowerowy” dla młodzieży, wyznaczoną trasą przez pobliski las, Wolbórz do Bogusławic gdzie główną atrakcją była jazda konna w Stadninie Ogierów w Bogusławicach. Na początku organizatorzy Pani Paulina Bocianowska oraz Pani Alicja Walasik poprowadziły wspólnie z opiekunami Państwem Dorotą i Dariuszem Adaszkiewicz, pogadankę na temat bezpiecznego poruszania się po drodze oraz zasady zachowania się w lesie. Następnie rozdały kamizelki odblaskowe każdemu uczestnikowi rajdu, dzieci otrzymały żółte kamizelki natomiast opiekunowie pomarańczowe. Ruszyli w drogę, pogoda była piękna. Po przejechaniu zaledwie kilometra opiekunowie poinformowali o pierwszym postoju w pobliskim lesie. Tam podzielili uczestników na grupy i wyznaczyli zadanie do wykonania. Młodzież miała się wcielić w rolę rozbitków, którzy mają przenocować w lesie. Ich zadaniem było przygotować obozowisko, w którym będą mieć schronienie, miejsce na przygotowanie posiłku oraz pożywienie i zabezpieczenie przed dzikimi zwierzętami. A wszystko to będzie ocenione pod względem trwałości, twórczości, sposobu wykonania ale przede wszystkim bezpieczeństwa. Efekt pracy każdej z grup był dla opiekunów bardzo zdumiewający, pomysłowość dzieci nie zna granic. Tym bardziej ciekawe okazało się to zadanie. Opiekunowie po sprawdzeniu każdego obozowiska wskazali jedno w którym było przygotowane ognisko najlepiej zabezpieczone i poprosili o dokończenie ćwiczenia, czyli rozpalenie ogniska. Ku miłemu zaskoczeniu dorosłych nikt z uczestników nie chciał tego zrobić. Ale zadanie trzeba było dokończyć. Gdy już było widać maleńki płomień, do lasu wjechała na sygnale Straż Pożarna z Ujazdu. Komendant Pan Stanisław Reszka sprawił wszystkim pogadankę, postraszył troszeczkę o konsekwencjach samowolnego rozpalania ogniska. Cała akcja jednak była wcześniej skrupulatnie przygotowana przez Panią Paulinę Bocianowską w uzgodnieniu z gospodarzem Leśniczym Panem Pawłem Justyną oraz Komendantem Panem Stanisławem Reszką. W dalszej części zaplanowane było zwiedzanie Wolborza oraz jazda konna w Stadninie w Bogusławicach. Tam właśnie młodzież pod czujnym okiem Pani Instruktor wykonywały podstawowe ćwiczenia jadąc na koniu. Odwagą wykazała się również opiekunka Pani Dorota Adaszkiewicz, która również jechała na koniu. Po tym uczestnicy udali się na kolację przy ognisku, a następnie na nocleg gdzie odpoczywali po wyczerpującym dniu. Zmęczeni ale szczęśliwi już podczas nocnych wojaży dopytywali o następny rajd rowerowy. Następnego dnia po śniadaniu wrócili do domu.
Odpoczynek dla organizatorów nie trwał długo, bo już w następnym tygodniu zaczynały się zajęcia dla młodszej grupy. Już pierwszego dnia maluchy poznawały podstawowe terminy, pojęcia i zjawiska związane z ekologią. Ku zaskoczeniu opiekunek wykazywały one nie tylko wielkie zainteresowanie tym tematem, ale również imponującą wiedzę na temat recyklingu i segregowania odpadów, którą mogli sprawdzić podczas pracy z książką. W następnych dniach dzieci same przygotowywały sobie różne drobiazgi przy użyciu kredek, papieru kolorowego i przygotowanych wcześniej odpadów (np. w postaci plastikowych butelek). To jeszcze bardziej przekonało je o słuszności recyklingu i przede wszystkim pobudziło ich, już i tak bogatą wyobraźnię. Poza tym codziennie organizowano im czas na dworze.
Na sobotnim finale wakacji z TPD, dzieci przedstawiły własną adaptację popularnej polskiej bajki "Rzepka" Juliana Tuwima. Dzieci wystąpiły w zaprojektowanych przez siebie strojach, a w tytułową postać wcielił się Przewodniczący Rady Gminy Pan Artur Pawlak.
Tegoroczne zajęcia wakacyjne były możliwe dzięki wsparciu: firmy Euroglas, Provident Polska S.A., Marbex oraz Gminnej Biblioteki Publicznej.
W związku ze zbliżającym się pierwszym dzwonkiem w szkole, Koło TPD poprowadziło akcję zbierania artykułów szkolnych z myślą o dzieciach uczestniczących w projekcie wakacyjnym i tu ogromne podziękowania za pomoc w akcji dla harcerzy z 21 tomaszowskiej drużyny harcerskiej.
Niestety wakacje dobiegły już końca, jednak wiedza, umiejętności i przede wszystkim wspomnienia nabyte podczas tegorocznych zajęć pozostaną z młodymi ekologami na długo. 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz