Jesteśmy stowarzyszeniem non-profit, którego celem jest prowadzenie działalności edukacyjnej i kulturalnej zwłaszcza w zakresie inicjowania, wspierania pomocy w przedsięwzięciach edukacyjno-kulturalnych w szczególności na rzecz dzieci i młodzieży oraz rodzin w trudnej sytuacji życiowej.
wtorek, 17 lutego 2015
Zimowisko 2015 w Olszowej
Dzieci, które nie wyjechały na ferie zimowe, mogły ciekawie spędzić czas korzystając z oferty przygotowanej przez Koło Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Olszowej oraz Filię Biblioteczną w Olszowej.
Zajęcia zostały zaplanowane tak, aby bez względu na wiek, każdy z uczestników mógł znaleźć coś dla siebie.
Dla młodzieży w piątek 6 lutego, z budżetu Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przygotowano wycieczkę do Miasta Tkaczy w Zgierzu, a w sobotę dyskotekę.
Natomiast zajęcia dla dzieci odbywały się od 9 lutego do 13 lutego, w godzinach 10:00-14:00.
Codziennie na uczestników zimowiska czekały nowe atrakcje. Każdy mógł poczuć się artystą, spróbować swoich sił w działaniach plastycznych i sprawdzić w roli aktora. Pierwsze spotkanie rozpoczęliśmy od rozwiązania testu z wiedzy przyrodniczo-ekologicznej. Dzieci poznały zasady sortowania odpadów, jak przebiega droga śmieci od domu, przez sortownię, aż do ich recyklingu. Dowiedziały się dlaczego musimy chronić przyrodę, starały się zrozumieć konsekwencje zachowań pozytywnych i negatywnych dla środowiska. Wspólnie omówiliśmy poszczególne grupy odpadów (papier, szkło, plastik) ze zwróceniem uwagi na szkodliwość dla środowiska i czy można je w jakiś sposób odzyskać. Z wielką uwagą oglądały foldery i słuchały o współczesnym Zakładzie Zagospodarowania Odpadów, który ma powstać w Piaskach Bankowych , gdzie będą dostarczane odpady z naszej gminy. Każde dziecko otrzymało drobne upominki: długopisy ekologiczne, worki do sortowania śmieci, balony, książeczki „Śmieciojadki i przedszkolak”. Upominki i foldery otrzymaliśmy z Referatu Ochrony Środowiska UG Ujazd ,a książeczki o śmieciojadkach z OK. „Tkacz” w Tomaszowie Maz. Serdecznie dziękujemy.
Następnie uczestnicy podzieleni na grupy, mieli za zadanie namalować na dużych formatach kartonu tekturowego krajobrazy: nizinny, górski, wyżynny i nadmorski. W dalszej kolejności, każda z grup otrzymała kolejne zadanie, tym razem trudniejsze do wykonania. Na swoim terenie należało wybudować: autostradę ze stacją CPN i barem szybkiej obsługi, kolejne grupy: wysypisko śmieci, ośrodek rekreacyjny z wyciągiem narciarskim, port rozładunkowo-załadunkowy . Nowe elementy były wycinane z kartonu i naklejane. Przed przystąpieniem do pracy trzeba było zastanowić się co zrobić z przyrodą, w którym miejscu usytuować nowe budowle. Celem tych zajęć było uświadomienie dzieciom roli człowieka w procesie przekształcania środowiska przyrodniczego. Zauważenie pozytywnych i negatywnych zmian zachodzących w środowisku naturalnym pod wpływem działalności człowieka.
W dalszej kolejności rozpoczęła się zabawa w teatr. Pracy było ogrom, a czasu niewiele. Pierwsze prób, przygotowanie dekoracji i kostiumów. Każdy dwoił się i troił, aby jak najlepiej pokazać się podczas piątkowego spotkania podsumowującego zajęcia w Gminnym Ośrodku Kultury w Niewiadowie. Wszystko udało się. Dzieci zaprezentowały swoje zdolności aktorskie na scenie w przedstawieniu „Bajka z nutką ekologii” według scenariusza wymyślonego i napisanego przez Panią Agnieszkę Wieczorek.
Należy wspomnieć co się jeszcze działo przez całe zimowisko, niezależnie od programu. Były różne gry i zabawy, zgadywanki nie tylko ekologiczne, projektowanie masek karnawałowych ale najwięcej emocji wzbudziły warcaby. Pod czujnym okiem Pana Ryszarda Jędrzejewskiego odbył się turniej warcabowy, który wyłonił zwycięzców w trzech grupach wiekowych.
Podczas pobytu w świetlicy podopieczni mieli zapewniony poczęstunek i ciepłą herbatę.
Zajęcia mogły odbyć się dzięki projektowi pod nazwą „Wyposażenie Świetlicy Wiejskiej oraz przeprowadzenie w niej warsztatów edukacyjnych sposobem na integrację mieszkańców wsi Olszowa” autorstwa Pani Pauliny Bocianowskiej. Serdeczne podziękowania dla Pani Beaty Ciach- Przewodniczącej Koła TPD w Olszowej oraz wolontariuszom: Tomaszowi Bocianowskiemu i Elżbiecie Heleniak, a także rodzicom: Halinie Kuzmeckiej i Wiolecie Ścieżko.
Dziękuję rodzicom za zaufanie i powierzenie pod naszą opiekę swoich pociech.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz